Site Rengi

islami Sevda | Dini Paylaşım Platformu

Hedef Diyanet değil Türkiye’nin imajı

Umeyr Musab

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 yaşındaki kızların evlenip gebe kalabileceğine dair fetva verdiği şeklinde YALAN haber, dünya kamuoyunda sıkıntı yaşattı

 

Türkiye’nin İslam dünyasındaki ve Avrupa’daki imajını kirletmeye yönelik algı operasyonları durmak nedir bilmiyor. Bu seferki saldırıyı bir Arap gazeteci dostumdan öğrendim.

Anlattığına göre, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Türkiye karşıtı medya bu tartışmayı epey sevmiş(!). Mevzuyu siz de duydunuz muhtemelen. Sitesinin muhtemelen kimsenin varlığının bile farkında olmadığı ücra bir köşesinde toplanan yorumlar birleştirilerekTürkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 9 yaşındaki kızların evlenip gebe kalabileceğine dair fetva verdiği şeklinde bir haber yapılmış.Türkiye medyası ve siyaset dünyası eliyle hazırlanıp servise konulan bu iddia çok geçmeden de Türkiye’yi karalamak için fırsat arayan yabancı operasyon merkezlerinin eline düşmüş.

Malum merkezlerden yönlendirilen bu art niyetli medyanın devreye girmesiyle de haber Arap sosyal medyasında yayılmış, pire deve olmuş resmen. Diyanet İşleri Başkanlığı, 9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceğini, gebe kalabileceğini söylemiş ve AK Parti hükümeti, daha doğrusu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da bu yönde bir KHK için hazırlıklara başlamış gibi saçma sapan bir algı oluşturulmuş.

Bunları anlatan gazeteci dostum, Türkiye’yi yakından bilen biri olduğu için iddialara pek inanmamış. Ancak anlattığına göre algı operasyonu Arap dünyasında Erdoğan’ı seven pek çok kesimde ciddi kaygılara yol açmış

İddiayı duyar duymaz Türkiye’deki aklı başında hiçbir kimsenin böyle bir iddiaya inanmayacağını düşündüm. Nitekim öyle de oldu. Haber bizden çok Türkiye’yi beğeniyle izleyen ve umutlarını ülkenin İslam dünyası için sergilediği liderliğe bağlayan kamuoyunun kafasını karıştırmaya yönelik bir girişim olmaktan öteye geçemedi.

Diyanet İşleri Başkanı saldırı üzerine devreye girip Diyanet’in hiçbir şekilde böyle bir açıklaması olmadığını net şekilde ifade etmesi, 9 yaşındaki kız çocuklarının yerinin okul olduğunu belirtmesi de isabetli oldu.

Bununla birlikte aklıselimle, bu karalamalara karşı nelerin yapılabileceğinin de detaylı şekilde düşünülmesi gerektiği anlaşılıyor. Türkiye’nin ne laiklik ilkesinden, ne demokrasisinden, ne de mazlumların sesi İslam ülkesi olma özelliklerinden verilecek bir tavizinin olmadığının dünyaya açıkça anlatılmasına yönelik projelerin geliştirilmesi çok büyük önem taşıyor. Bu tür saldırılarda esas hedefin Türkiye’yi seven ve bu ülkeye maddi-manevi yatırım yapan insanlar olduğunu unutmamak gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ