ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Suriye açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Suriye açıklaması
Bu haber 02 Ara 2017 Cts 19:06 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

WASHINGTON – (ANADOLU AJANSI) AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Savunma Bakanı Jim Mattis, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin Suriye’deki askeri gücünün oluşumunu Cenevre’de devam eden müzakereleri destekleyecek şekilde değiştireceklerini, PYD/PKK’ya silah desteğiyle alakalı sürecin de Reisicumhur Erdoğan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump arasındaki telefon müzakeresine paralel olarak işleyeceğini izah etti.

Mattis, Mısır yolcusu esnasında uçaktaki gazetecilerin suallerini cevapladı.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Donald Trump’ın telefon müzakeresi sırasında iki öncünün PYD/PKK’ya silah desteğinin durdurulmasında mutabık kaldığının anımsadılması ve bu konuda son vaziyetin sorulması üzerine Mattis, “Sizin de gördüğünüz üzere düşman (DEAŞ), Suriye’de medyadan bir hayli kişinin tahmininden daha hızlı bir şekilde çöküşe geçti. Normalde daha yavaş olur.” diye konuştu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin bir gün önce topçu birliklerini de Suriye’den çekeceğini duyurduğunu anımsadan Mattis, taarruz itibariyle çatışmanın seyrinin ehemmiyetli ölçüde yavaşladığını söyledi. Mattis, şöyle devam etti:

“Bununla meblağlı olarak biz de kuvvetlerimizin oluşumunu, diplomatları ve Cenevre sürecini destekleyecek şekilde değiştiriyoruz. Bu konuda Başkan Trump ile Devlet Başkanı Putin’in Da Nang izahını gördünüz ve orada Birleşmiş Milletler’in aracı olduğu bir yaklaşıma doğru gittiğimiz ve askeri bir yaklaşım olmayacağı dile getirildi. Dolayısıyla diplomatik bir çözüme gideceğiz.”

“Astana sürecinden bir şey çıkmadı” iddiası

Mattis, Türkiye, İran ve Rusya’nın liderliğinde devam eden Astana sürecinde büyük çabalar harcandığını ancak süreçten çok bir şeyin çıkmadığını iddia etti.

Sürecin şimdi BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın gayretleri ile Cenevre’ye gideceğine işaret eden Mattis, bu gayreti desteklemek üzere askeri pozisyonlarını değiştireceklerinin vurguladı.

Mattis şu değerlendirmeyi yaptı:

“Diğer bir ifade ile askeri bir çözümden diplomatik bir çözüme doğru şu anda dikkat çekmeye başlayan Cenevre’deki diplomatik gayretleri desteklemek üzere şartlar oluşturuyoruz. Dolayısı ile netice olarak oradaki askerimizin vaziyetini (o minvalde) değiştiriyoruz. Buna gidebilecekleri yere kadar giden ortaklarımız da dahildir. Fırat Nehri rejim kuvvetleri ile bizim DEAŞ’ı yenmek için desteklediğimiz kuvvetler arasındaki hudut olduğunu gördünüz.”

PYD/PKK’ya silah yardımı

Bir gazetecinin “Bu, YPG’ye (PYD/PKK) silah vermek itibariyle tam olarak ne demektir? YPG’ye (PYD/PKK) silah desteğini sürdürecek misiniz?” sualine ise Mattis, “YPG (PYD/PKK) silahlandırılmış ve ortak yönetim saldırıları da durdurduğuna göre buna ihtiyaç yok. Güvenliğe ve polis gücüne ihtiyacımız var bu da mahalli kuvvetlerdir. Bu da DEAŞ’ın geri dönmesini engelleyecek olanlardır.” yanıtını verdi.

Gazetecinin “Hasılı YPG’ye silah vermeyi durduracaksınız” şeklinde ısrar etmesi üzerine ise Mattis “Evet tam olarak Başkan’ın duyurduğu şekilde yapacağız.” diye konuştu.

Mattis, Mısır’ın hemen peşinden Ürdün, Kuveyt ve Pakistan’ı ziyaret edecek.

Paylaş:
"ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Suriye açıklaması" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Başladı
Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Başladı Hz. Peygamber’in doğumu olan Mevlid-i Nebi,...
Ruanda’da Erbakan Camii ibadete açıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Sabah Namazı Devrimi ile birlikte...
Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftasının ne vakit olduğu merak edilirken Diyanet İşleri...
İslami Sevda
İslami Sevda Es Selamu Aleyküm Canlar Sitemiz En kısa Zamanda...
haber kategorileri
  • Kategori yok
facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Başladı

Mevlid-i Nebi Etkinlikleri ...

Mevlid-i Nebi Etkinlikleri Başladı Hz....
Ruanda’da Erbakan Camii ibadete açıldı

Ruanda’da Erbakan Cam...

İHH İnsani Yardım Vakfı ve...
ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Suriye açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mattis&#...

WASHINGTON – (ANADOLU AJANSI) AMERİKA...
Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftasının ne vakit...
İslami Sevda

İslami Sevda

İslami Sevda Es Selamu Aleyküm...